Skip to content
Tiimicoaching hobustega

Millal võib hobust kaasavast tiimicoachingust abi olla?

Peamised teemad, millega seoses hobust kaasavale tiimicoachingule tullakse on järgmised: koostöö, kommunikatsioon, läbipõlemine, juhtimisega seotud väljakutsed (s.h. juhi ebakindlus oma tiimiga toime tulla, ebaterved suhted meeskonnas, jne) ning töö- ja pereelu tasakaal. Veel ei ole tavaks saanud uute töötajate värbamisse hobuseid kaasata. Siiski näen selles suurt potentsiaali. Olen päris kindel, et kui näiteks 5 viimast lõpusirgele jõudnud juhikandidaati koostööle panna kandideerimise protsessi viimases etapis, siis suure tõenäosusega „paljastub nende tõeline olemus“ või vähemalt ilmneb iga üksikkandidaadi juhtimisstiil ning valmisolek koostööd teha.

“Hobune on nagu peegel. Ta peegeldab Sulle Sind ennast!” 

Mary Doria Russell

Mis toimub hobust kaasava tiimicoachingu ajal?

Hobused mõtestavad maailma karja vaatenurgast. Just seepärast saabki neid suurepäraselt kasutada juhtide arendamiseks ning meeskondade töö tõhustamiseks. Hobune püüdleb karjas kõige ühtsema, rahulikuma ja mõistlikuma juhtimise suunas. Kui coachingule tulev tiim on hajevil, segaduses või ärev, siis võtab hobune selles konkreetses olukorras ise juhtpositsiooni. Ta püüab selles uues karjas (tiimicoachingule tulnud inimeste hulgas) luua suhted, mis karja tõhusamalt toimimisele kaasa aitavad.

Erinevate tiimiliikmetega silmitsi seistes näitab hobune oma käitumisega kohe välja, kas ta tahab selle konkreetse inimesega kontakti luua? Ühtlasi näitab ta igale osalejale tema kohta tervikus ja suhtes hobusega. Lisaks peegeldavad hobused tiimiliikmete vahelisi suhteid ja coachingul osalejad näevad, kuidas hobune reageerib iga inimesega koostööd tehes erinevalt. Eriti selgelt ilmneb see siis, kui coach annab igale tiimiliikmele sama ülesande ja inimesed töötavad hobusega vaheldumisi. Hobune pühendub igale suhtele ning kohandab oma käitumist vastavalt tiimiliikmele.

Hobustega tiimicoaching

Mis on kõige parem, mis tiimicoachingu ajal juhtuda võib?

Kindel on see, et hobune peegeldab organisatsioonikultuuri ja tiimiliikmete vahelisi suhteid. Kui inimesed on avatud ja valmis õppima, võib hobust kaasava coachingu ajal aga juhtuda veel midagi enamat. Nimelt saab hobusega koos katsetada erinevaid lähenemisviise ja veenduda selles, milline on nende praktiline mõju. Eriti ilmne on see kommunikatsiooniga seotud probleemide korral. Seega on võimalik ühe tiimicoachingu sessiooni raames mitte lihtsalt tuvastada probleemid, vaid ka leida lahendus tiimile senisest paremini koos toimimiseks.

Ühtlasi on hobune suurepärane tiimi õhkkonna peegeldaja. Kas hobune liigub rahulikult ja mõnuga tiimiliikmete vahel või pigem punnib vastu? Mida aga järeldada sellest, kui hobune lihtsalt ära unustati, sest tiim oli iseendaga nii hõivatud? Coach neid järeldusi teha ei tohi, küll aga juhib ta osalejate tähelepanu faktidele ning laseb neid erinevatest vaatenurkadest selgitada.

Hobustega tiimicoaching

Millal tiimicoaching keeruliseks või võimatuks osutub?

Kui osalejate hulgas on neid, kellel on varasem traumaatiline kogemus hobustega ja nad ei ole sellest korraldajatele eelnevalt teada andnud. Sellisel juhul võtavad protsessid lihtsalt rohkem aega, kuna tuleb planeerida piisavalt aega ohutusreeglite ja ka hobusega “töötamise” selgitamiseks!

Keeruline võib olla ka siis, kui tiimitöö ei toimi ning põhjustest ei olda valmis avalikult rääkima. Selleks, et coach saaks programmi hästi ette valmistada, oleks tal vaja võimalikult põhjalikku taustainfot selles organisatsioonis/tiimis toimuvate protsesside kohta.

HOBUST KAASAVA COACHINGU PRAKTILINE POOL

SISU: Tiimipõhise hobucoachingu sisu ehk fookus, kasutatavad metoodikad, tööriistad ja mängud sõltuvad kesksest eesmärgist või probleemist, millega seoses coachingule tullakse. Selle väljaselgitamiseks ning  plaani paika panemiseks eelneb tiimicoachingule online kohtumine kas personali- või tiimijuhi ja coachiga. Mida rohkem muresid ja rõõme selle kohtumise jooksul jagatakse, seda sobivamat sisu saab coachingul osalejatele pakkuda.

AEG: 90 minutit on tiimile coachinguks liiga vähe ja 2 pikka järjestikust päeva liiga palju. Kõige mõistlikum lahendus on eelnevalt tiimi vajadusi võimalikult täpselt kirjeldada ning siis neile vastavalt nn miinimum- ja maksimumpakkumisi küsida. Alati on võimalik ka hobu-coachingut koolitustega kombineerida või mitmele päevale hajutada.

KOHT: 90% hobucoachinguga seotud tegevustest toimuvad õues ning aktiivse iseloomu tõttu sobivad ka kargetesse talvepäevadesse. Tänaseks on toimivad koostöölepped erinevate Tartu ja Tallinna lähistel paiknevate tallidega. Lähitulevikus laieneme ka Läänemaale. Kui Tellijal on soov konkreetses kohas hobucoachingut läbi viia, siis leiame samuti lahenduse eeldusel, et logistika korraldamiseks on vähemalt paar nädalat aega.

ARV: Üks hobucoach saab tõhusalt samaaegselt tegeleda kuni 10 osalejaga. Kui huvilisi on rohkem, on võimalik kaasata abijõude ning toimetada mitmes grupis paralleelselt.

KEEL: Kohe saab hobucoachingut tellida eesti ja inglise keeles. Kui broneerida 2 kuud enne ürituse toimumist, valmistab coach programmi vajadusel ette kas saksa, vene, soome või hollandi keeles.

HIND: Sõltuvalt osalejate arvust ja coachingu kestusest varieerub hind 500 ja 2500 EUR vahel.