Skip to content

Mis on hobust kaasav coaching?

Coach, hobune ja klient teevad koostööd selle nimel, et leida kliendi käitumises korduvaid mustreid. Kui coachi roll on küsimusi küsida, siis hobune näitab füüsiliselt kliendile teda ennast.

Esimene kliendi ja coachi kohtumine kestab umbes pool tundi ja toimub tavaliselt veebi või telefoni teel ning on kliendile tasuta. Selle raames seatakse esialgne coachingu eesmärk. Ühtlasi räägitakse 1.kohtumisel üle kõik praktilised detailid ja täpsustatakse couchingule tuleva inimese varasemad kokkupuutepunktid hobustega. 

Teises coachingu sessioon toimub õues ning selleks võiks vähemalt 90 minutit varuda. Kohtumine algab eesmärgi ülevaatamise ja hobusega kontakti loomisest. Seejärel toimub nn ametlik coachingu sessioon, mis lähtub tunnustatud metoodikast ning sõltub kliendi konkreetsest vajadusest.

SIIT saad hobucoachingu kohta rohkem teada!

Hobune ja inimene tutvuvad

Mis toimub hobust kaasava coachingu ajal?

Seda ei ole võimalik ette ennustada, kuidas coachingu ajal hobune või klient end väljendavad. Toon ühe võimaliku näite sellest, mis juhtuma võib hakata. Minu kliendil oli enesekindlusega palju probleeme ning sellest oli ta ise hästi teadlik ja seetõttu üldse coachingule tuli. Iga kord kui ta minu küsimustele vastates rääkis süütundest ja seda ka ise sügavalt koges, hakkas muidu väga rahulik hobune meeletu intensiivsusega tagumisi jalgu üles loopima. Jah, see võis olla juhus… Aga hobune võis sellega näidata ka emba-kumba – süütunne teeb sind mässumeelseks või et on aeg see destruktiivne tunne endast maha raputada. Mina coachina hinnangut hobuse käitumise tähendusele ei anna. Küll aga juhtisin sellele faktile kliendi tähelepanu ja tema jaoks oli üheselt selge – lapsepõlvest pärit süütunne on tema isiklikku arengut takistav tegur ning sellega tuleb tulevikus tegeleda. Järgmistel sessioonidel seda tegimegi. Selle näite puhul on aga oluline tähelepanu pöörata ka sellele, et kui meie sõber, kolleeg, coach või ükskõik kes meile mingit tagasisidet meie kohta annab, ei pruugi me seda tõsiselt võtta. Kuid selles, kuidas hobune meid peegeldab, on midagi ürgset ning see mõjub või siis vähemalt paneb mõtlema…

Kuna hobune peegeldab kliendi tundeid ja käitumist, siis aitab ta läbi peegelduse inimesel oma probleemi mõista ja ka enda mõtlemise/käitumise muutmise mõju kogeda. Näiteks, kui inimene ei saavuta oma igapäevases elus soovitud eesmärke, siis hobusega koostöös saab ta järele proovida, millise tulemusena mingi käitumine viib. Hobune võtab coachingu ajal kliendi rolli ja näitab talle teda ennast. Just seetõttu saab hobusega koos ka läbi katsetada erinevaid lahendusi ja saada nende mõjule kiiret ning vahetut tagasisidet.

 Hobuseid uurinud praktikud ja teoreetikud ütlevad, et hobused loevad klienti tema kehakeele, energiavälja ja kavatsuste või sisemise meeleseisundi põhjal. Võimalik, et see on nii või siis hoopis teisiti. Mina saan nii enda coachi kui ka coachitava kogemuse baasilt kinnitada, et nad tõepoolest mõistavad meid paremini kui meie ise. Miks see nii on, jääb iga inimese enda otsustada.

Hobune reageerib kliendi suurimale valule või vajadusele – ta näitab seda kiirelt ja füüsiliselt. Kõige lihtsam on näidet tuua suhteprobleemidega klientide coachingu sessioonidest. Juba hobusega kontakti luues nuuskis hobune pikalt ja põhjalikult vaid nende südame piirkonda, viidates seeläbi justkui armuvalule.

 Kui klient püüab end esitleda enesekindlana, kuid sügaval südames on tal raske suhetes teistega piire kehtestada, saab hobune sellest otsekohe aru (isegi kui see coachi eest varjule jääb). Näiteks võib hobune sellisele kliendile nn „kohta kätte näidata“ – surudes teda ninaga mingis suunas liikuma. Seeläbi näitab hobune, et see klient ei seisa enda eest ning seepärast ka teised ei tunnista tema piire. Kui seesama klient sellel samal coachingu sessioonil leiab endas sisemist jõudu end kehtestada (läbi veenvuse ja kindlameelsuse), siis muutub ka hobuse käitumine. S.t. ta näitab kliendile ära, et tema muutunud hoiak paneb ka teisi tema piire austama.

“Hobune on nagu peegel. Ta peegeldab Sulle Sind ennast!” 

Mary Doria Russell

Millal hobust kaasavasse coachingusse tulla?

Enimlevinud põhjused on järgmised:

– ärevus või rahutus

– jõuetus või passiivsus

– suutmatus oma eesmärke saavutada

– ise ka ei tea, mida sa tahad või kes sa üldse oled

– ebakindlus

– liigne vastutustunne või soov kõike kontrollida.

 

Individuaalne hobucoaching